مقالات سئو

39 نکته برای سئو

بهینه سازی سایت یا سئو

هر کس عاشق دانستن نکات مفید و خوب است. ما در اینجا 39 نکته کلیدی برای بهینه سازی وب سایت شما در موتورهای جستجو آماده کردیم.نکاتی که هر طراح سایت و با شروع کننده سئو باید دانش آن را داشته باشد.

1-سایت هایی که منو های کشویی (Dropdown), نقشه های تصویری و یا لینک های تصویری دارند باید در جایی در صفحه لینکی را برای آن قرار دهند تا توسط موتورهای جستجو دیده شوند. برای موتورهای جستجو متن همیشه برتری مطلق نسبت به تصویر و یا کدهای جاوا دارد.

2-محتوا پادشاه است.پس مطمئن شوید بهترین متن را انتخاب می کنید، خوب نوشته شده است و برای مخاطب شما تکراری نیست، یکتا و مفید است. با تحقیق و سعی و خطا می توانید جذاب ترین متن را پیدا کنید.

3-اگر محتوا پادشاه باشد، لینک ها قطعا ملکه هستند؛ شبکه ای از بک لینک های با کیفیت بسازید ولی این اولویت اول شما نباشد، فراموش نکنید اگر از سایتی نتیجه خوبی گرفته نمی شود و یا لینک دادن به آن منطقی به نظر نمی رسد بهترین راه فراموش کردن آن سایت است.

4- نسبت به رتبه سایت (Pagerank) حساس نباشید. گوگل به تازگی در اکثر مواقع آن را در نظر نمی گیرد.

5-مطمئن باشید حرف تازه ای دارید, تیتر هر صفحه اشاره مستقیم به کلید.اژه های آن صفحه داشته باشند. اگر اجبار دارید که حتما نام تجاری شما در تیتر صفحه باشد؛ آن را در انتها قرار دهید.نام تجاری شما ارزش کمی در جستجو ها دارد.

6-مطالب و محتوای تازه بهترین کمک برای رتبه شما در موتورهای جستجو است. اضافه شدن یک متن جدید و مفید به طور منظم, وب سایت شما را به طور دائم در تیررس موتورهای جستجو قرار می دهد.

7-مطمئن شوید لینک هایی که به سایت شما داده می شود و یا درون سایت شما قرار دارد با کلمات کلیدی مناسب انتخاب شده باشند. برای مثال اگر هدف شما دادن لینکی به توربین های آبی است به جای کلمه 'اینجا را کلیک کنید' از واژه 'توربین آبی' استفاده نمایید. این روش تمام توان موتورهای جستجو را برای هدف شما در اختیار می گیرد. نکته مهم : فقط لینک هایی ایجاد کنید که مخاطبین شما نیاز دارند.

8-بر روی عبارات کلیدی تمرکز کنید نه کلیدواژه تکی؛ و محل خود را در آن قرار دهید مثلا به جای 'فروشگاه ما' از عبارت ' فروشگاه اتومبیل ما در تهران' استفاده کنید. این عبارت به یافتن محل شما هم کمک می کند .

9- بدون توجه به اصول SEO سئو , وب سایت خود را طراحی نکنید. مطمئن شوید طراح سایت شما درک درستی از خواسته های اصلی شما و مفاهیم سءو دارد. در برابر طراحی های مبتنی بر فلش مقاومت کنید موتورهای جستجو متن را می بینند نه فلش یا تصویر .

10-از کلیدواژه ها و عبارت های کلیدی مناسب استفاده کنید. در متن لینک ها، تصاویر (ALT)، و حتی تا جای ممکن در نام دامنه انتخابی.

11-کنترل نحوه نمایش سایت؛ با www یا بدون www. باید تصمیم بگیرید که کدام را ترجیح می دهید سپس با استفاده از کد 301 ریدایرکت، آن را هدایت کنید. به عنوان مثال اگر ترجیح شما http://www.domain.com است، باید http://domain.com را ریدایرکت کنید.

12- لینک ورودی سایت خود را چک کنید؛ اگر به عنوان مثال صفحه ای مانند ../ به نام دامنه شما اضافه می شود؛ پس باید لینک های خود را جداسازی کنید؛ لینک هایی که از خارج سایت به صفحه اصلی شما می آید به آدرس http://www.domain.com و لینک های داخلی به http://www.domain.com/../ و تمام لینک های برگشتی به آن آدرس صفحه

13-فریم ها, فلش و آژاکس همگی یک مشکل مشترک دارند؛ از فریم ها استفاده نکنید و سعی کنید جایگزین هایی برای فلش یا آژاکس پیدا کنید.

14-پسوند فایل ها(صفحه ها) هیچ اهمیتی ندارند؛ خواه Html باشند، خواه php یا asp؛ این پسوندها هیچ مزیتی نسبت به در سئو سایت ندارند.

15-می خواهید وب سایت جدید خود را منتشر کنید؟ مطمئن شوید که در گوگل وب مستر تولز (GOOGLE WEBMASTER Tools) آن را ثبت کرده اید.

16-اگر محتوای سایت شما قرار نیست تغییری داشته باشد و ثابت است؛ بهتر است از یک وبلاگ برای انتشار مطالب تازه استفاده نمایید.

17-لینک های با ارزش بسازید؛ لینک های بی ارزش و بی کیفیت به تعداد زیاد نه تنها کمکی به وب سایت شما نمی کند بلکه ممکن است صدمه زیادی به اعتبار شما وارد کند.

18-موتورهای جستجو نگارش های طبیعی را دوست دارند؛ هرگز سعی نکنید در محتوای وب سایت خود کلیدواژه ها را به صورت غیر نرمال و طبیعی به کار بگیرید. تکرار بیش از حد نرمال برای موتورهای جستجو غیرعادی به نظر می آید و نتیجه ای که مورد انتظار شماست را از دست می دهید.

19- متون و لینک ها باید به هم ربط داشته باشند؛ هنگامی که لینکی در سایت قرار می دهید سعی کنید در اطراف آن لینک متونی قرار گیرد که از نظر توصیفی بی ارتباط با لینک قرار داده شده نباشد.

20- اگر وب سایت شما از هاست های مشترک (اشتراکی) استفاده می کند بسیار مهم است که با یک سایت اسپمر و یا سایت های بلاک شده در یک مکان نیزبانی نشده باشد. تاثیر منفی آن سایت ها به خوبی می تواند بر روی سایت شما تاثیر بگذارد.

21-نکته مهم تر این است که اگر در اطلاعات ثبت شده دامنه شما, نام فرد یا هر اطلاعاتی که با اطلاعات یک سایت ممنوع و یا اسپمر وجود داشته باشد, گوگل شما را به عنوان یک اسپمر بالقوه تشخیص می دهد.

22-نوشته های پایین صفحه در سئو بسیار مهم و دارای اعتبار است.

23- مطمئن باشید وب سایت شما برای استفاده ساده و یا به قولی User friendly است؛ این موضوع به خوبی تاثیر خود را در ارتباط با دیگران, حس توانمندی و همچنین رتبه وب سایت شما نشان می دهد.

25-موتورهای جستجو همیشه به متون و محتوای غیر تکراری و جدیدی علاقه مندند که از کیفیت نوشتاری خوبی هم برخوردار باشد؛ ممکن است تصور کنید که کیفیت و جدید بودن دو موضوع جدا از هم است؛ با اینحال محتوای شما باید هر دو را باهم داشته باشد.

26-صفحه اول ایده آل معمولا گرافیکی نیست؛ بر روی محتوا و هدف خود در وب سایت همیشه بر متن و محتوای مبتنی بر متن تمرکز کنید.

27-از لینک هایی که با پرداخت هزینه ایجاد می شوند؛ هیچ چیزی به عنوان رتبه وب سایت در سئو عاید شما نمی شود؛ اگر به غیر از تبلیغات و اسپانسری هدف دیگری دارید؛ از قرار گرفتن لینک وب سایت شما در جایی که ارتباطی با وب سایت و محتوای شما ندارند اجتناب کنید.

28-موتورهای جستجو به لینک هایی که در سایت های غیر انتفاعی مانند دامنه هایی با پسوند .edu دیده می شوند اهمیت زیادی می دهند؛ به خصوص وقتی در آن سایت ها به عنوان حامی (اسپانسر) دیده شوید.

29- تمرکز خود را در هر صفحه بر روی یک کلیدواژه قرار دهید؛ هرگز سعی نکنید در یک صفحه همزمان چندین کلیدواژه را در نظر بگیرید.

30-بهینه سازی وب سایت (سئو) یه عمل یک باره نیست. نگاه موتورهای جستجو هر روز متفاوت است پس بهینه سازی شما باید هر روز انجام شود.

31-لیستی از .بلاگ نویسان و سایت هایی که ممکن است به سایت شما لینک بدهند تهیه کنید آنهایی که از تصاویر, ویدئوها, پادکست ها و هر چیز دیگری از سایت شما استفاده می کنند؛ از آنها بخواهید مطالب جدید شما را باز نشر کنند.

32-در بهینه سازی RSS FEED (خوراک خبری) سایت خود به اندازه خود سایت حساس باشید و دقت کنید.

33-در زمینه محتوای وابسته به تصاویر سایت خود, توجه زیادی به خرج دهید؛ تصاویر می توانند با متون وابسته خود مانند تیتر, کپشن و ... خود رتبه سایت شما را بالا ببرند.

34-لینک های قرار داده شده در سایت های با رنک بالا حکم طلا را دارند مخصوصا اگر در متن و محتوای آنها باشند. سایت های با رنک بالا شدیدا مورد اعتماد موتورهای جستجو هستند و می توانند وزن و اعتبار خاصی به وب سایت شما بدهند.

35-ارزش شبکه های اجتماعی و بازار آنها را جدی بگیرید؛ آنها بیش از آنچه فکر کنید در سئو اهمیت دارند؛ شبکه هایی مانند توئیتر, فیس بوک, لینکدین و ...... سعی کنید بهترین رقابت را در بخش جستجوی این شبکه ها داشته باشید.

36-از کلمات 'تصویر' , ' عکس', ' ویدئو' در توضیح و شرح عکس ها و ویدئو های خود استفاده کنید. بخش زیادی از جستجوی این موارد یکی از این کلمات را در خود جای می دهد.

37-به وب سایت یا وبلاگ خود بخش های اظهار نظر بازدیدکنندگان (کامنت)، به اشتراک گذاری و رتبه بندی اضافه نمایید.

38-چنانچه مجبورید دو صفحه خیلی مشابه در وب سایت خود داشته باشید ( که اصلا توصیه نمی شود)؛ و می خواهید مطمئن باشید که صفحه مهم تر حتما در موتورهای جستجو قرار میگیرد، پیشنهاد می شود که آن صفحه را در سایت مپ خود قرار دهید.

39-از آنلاین بودن و آپ تایم بالای هاست خود مطئن شوید. برای این منظور می توانید از ابزار رایگان چک کردن هاست خود استفاده نمایید.

دیجی شاپ یک مجتمع فروشگاهی (پاساژ اینترنتی) است که از فروشگاه های مجازی مستقل تشکیل شده است. صاحبان فروشگاه های مجاری دیجی شاپ, هر کدام به صورت کاملا مستقل می توانند اقدام به راه اندازی فروشگاه خود نموده و تجارت خود را آغاز نمایند. دیجی شاپ دارای قابلیت واگذاری فوری فروشگاه به درخواست کنندگان وب سایت را در کمترین زمان دارا می باشد.

در شبکه های اجتماعی با ما همراه باشید

2005 - شرکت آرکانسیل- راهکارهای تجارت الکترونیک Arcenciel B2B Solutions